• DARMOWA dostawa i zwroty już od 150 zł*

Nawóz do iglaków 5kg

Dostępność:

Pozostało: 6 szt.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
Cena: 92,49 zł 92.49
ilość szt.
Dodaj do ulubionych

Opis

Nawóz do iglaków 5 kg Agrecol

Nawóz do iglaków to granulowany nawóz mineralny. Przeznaczony do nawożenia wszelkich gatunków iglaków oraz innych drzew i krzewów ozdobnych. Jego pełnowartościowy skład, bogaty w azot, fosfor i potas w pełni pokrywa zapotrzebowanie pokarmowe iglaków, przez co pozytywnie wpływa na ich równomierny wzrost. Systematyczne nawożenie zapewnia prawidłowe wybarwienie igieł oraz właściwą kondycję roślin. Nawóz do roślin iglastych takich jak: świerki, sosny, daglezje, choiny, tuje, cisy, cyprysiki, jałowce, modrzewie, cedry, cyprysy oraz inne mniej popularne rośliny iglaste, np. sośnice, araukarie, głowocisy, żywotnikowce.

Rośliny iglaste to bardzo specyficzna grupa roślin, ponieważ w większości są to rośliny zimozielone. Iglaki bardzo długo utrzymują na sobie igły czy też łuski liściowe i “wymieniają” je raz na kilka, kilkanaście lat. Taka fizjologia roślin sprawia, że bardzo szybko reagują na niedobory składników pokarmowych w glebie, a symptomy niedoborów długo utrzymują się na zimozielonych częściach roślin. Jeżeli nie zastosujemy nawożenia możemy sprawić, że iglaki bezpowrotnie utracą swoje igliwie i ich ponowne zagęszczenie od wnętrza korony nie będzie możliwe. Systematycznie stosując nawóz do iglaków unikniemy przebarwiania się igieł, które początkowo żółkną, następnie brunatnieją i zamierają. Długotrwałe niedobory składników pokarmowych mogą prowadzić do nadmiernego ogołacania się roślin z igieł przez co wyglądają one niezdrowo. Nawóz do iglaków zapobiega żółknięciu i brązowieniu igieł, więc nie odpadają one przedwcześnie i długo utrzymują się na roślinie. Używając nawozu do iglaków możemy również przywrócić właściwy wygląd i zdrowie igieł. Prawidłowo odżywione rośliny intensywnie się zagęszczają i rosną stosunkowo szybko.

Posypowa forma nawozu do iglaków jest bardzo wygodna. Wystarczy rozsypać nawóz bezpośrednio w obrębie bryły korzeniowej, gdzie nawóz pod wpływem wilgoci podłoża będzie uwalniał składniki odżywcze. Nie należy pozostawiać nawozu w okolicy szyjki korzeniowej, czyli pod samym pniem. W odróżnieniu od nawozów płynnych nawozy posypowe działają dłużej, ponieważ składniki, znajdujące się w granulach, wiążą się z kompleksem sorpcyjnym podłoża i nie są zbyt szybko wymywane w głąb gruntu. Z tego powodu nawozy do iglaków w formie posypowej doskonale sprawdzają się do nawożenia roślin w ogrodzie, rosnących bezpośrednio w gruncie.

Nawóz do roślin iglastych powinien być stosowany szczególnie wiosną, po wyjściu roślin z okresu spoczynku. Wtedy osłabione po zimie iglaki potrzebują zastrzyku energii na nowy sezon wegetacyjny. Umożliwi im to wytworzenie młodych, silnych i jędrnych pędów. Nawożenie musi być kontynuowane co 45-60 dni na dalszym etapie rozwoju iglaków.

Wiele roślin iglastych formujemy. Zazwyczaj z zimozielonych iglaków zakładamy formowane żywopłoty, jako osłonę ogrodu przed zewnętrznym światem. By uzyskać intymną atmosferę zależy nam na zwartym, gęstym żywopłocie, który przez cały rok będzie cieszył oko. Taki żywopłot należy prawidłowo pielęgnować. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne przycinanie, które pozwoli zachować pożądany kształt, ale, aby żywopłot wytwarzał młode przyrosty i odpowiednio się zagęszczał, potrzebne jest również stosowanie specjalistycznych nawozów do iglaków. Wtedy żywopłot będzie stanowił gęstą, intensywnie zieloną ścianę, na której nam zależy.

Czasami z iglaków formujemy różne fantazyjne kształty, tworząc ogrodowe bonsai. Takie rośliny, które są bardzo często przycinane, należy otoczyć troską zapewniając im odpowiednie odżywianie. Wtedy formowane kule czy inne kształty zyskają atrakcyjny wygląd, dzięki odpowiedniemu zagęszczeniu.

Iglaki o specyficznych wymaganiach

Niektóre iglaki do prawidłowego rozwoju wymagają kwaśnego odczynu podłoża. Zazwyczaj podczas sadzenia wzbogacamy podłoże w kwaśny torf lub ziemię. Ale po pewnym czasie uprawy ziemia wyjaławia się i traci swoje właściwości. Gdy podłoże straciło kwaśny odczyn w uprawie kwasolubnych iglaków, warto zastosować nawóz zakwaszający.

W niektórych przypadkach niedobory składników pokarmowych są tak duże, że dochodzi do utraty zasadniczej barwy igieł. Jeżeli igły brunatnieją, wtedy warto zastosować nawóz interwencyjny tj. nawóz do iglaków przeciw brunatnieniu igieł, który oprócz podstawowych składników pokarmowych zawiera magnez, który wspomaga odzyskanie właściwej barwy igieł.

Wzrost a stosowanie nawozów do iglaków

Wiele osób zadaje sobie pytanie: “co zrobić, żeby iglaki nie rosły za wysokie?” Dodatkowe nawożenie potęguje fakt, że roślina rośnie jeszcze intensywniej, dlatego część ludzi boi się używać nawozów do roślin iglastych z obawy, że wyrosną zbyt wysoko. Zupełny brak nawożenia — to złe rozwiązanie. Jak pogodzić nawożenie z jednoczesnym zachowaniem niewielkiego drzewka w małym ogrodzie? W naturze rodzime gatunki iglaste osiągają olbrzymie rozmiary, a nie zawsze w ogrodzie mamy miejsce, aby posadzić drzewo, które po pewnym czasie dosłownie przerośnie nasze oczekiwania. Obecnie w procesie hodowli utworzone wiele odmian ozdobnych od gatunków podstawowych, które nie osiągają monstrualnych rozmiarów. Przykładowo: popularny świerk srebrny (kłujący) dorasta do nawet 30 m, ale gdy chcemy mniejszy odpowiednik tego drzewa, warto zakupić jedną z odmian świerka kłującego, np. ‘Koster’, ‘Hoopsii’.

W sytuacji gdy już posiadamy ową roślinę i nie możemy jej wymienić, musimy poradzić sobie w inny sposób, aby ograniczyć jej wzrost. Często zdarza się, że zakupione na święta drzewko choinkowe wsadzamy do ogrodu. Na typowe drzewka choinkowe są wykorzystywane gatunki o najszybszym wzroście, z reguły bezodmianowe, gdyż są najtańsze i najszybsze w produkcji. Gdy drzewko już przyjmie się w ogrodzie i zaczyna gwałtownie rosnąć, pojawia się kwestia: jak zatrzymać jego wzrost? Otóż tutaj pomocne jest jedynie odpowiednie formowanie wraz z przycięciem przewodnika. Typowej “choince” podczas cięcia nadajemy stożkowy pokrój. Nie bójmy się, że utniemy za dużo, albo uszkodzimy roślinę. Cięcie bardzo pozytywnie wpływa na roślinę, gdyż zagęszcza ją. Zabieg ten należy wykonywać co najmniej raz w roku, dzięki czemu nie dopuścimy do nadmiernego wzrostu. Najlepszym terminem jest przełom kwietnia i maja. Pamiętajmy jednak, że te zabiegi w dalszym ciągu nie wykluczają stosowania nawozów do iglaków.

Gleba dla iglaków

W naturalnym środowisku, czyli w lesie, rośliny iglaste mają stały dostęp do składników odżywczych dzięki ciągłej przemianie materii jaka odbywa się w ściółce. Opadające liście, igły, szyszki, martwa fauna to materia organiczna, która ulegając rozkładowi przekształca się na makro- oraz mikroelementy. Taka ściółka to życiodajna siła dla roślin i aż prosi się, aby zabrać ją do własnego ogrodu. Ale pod żadnym pozorem nie wolno tego robić! Niszczenie lasów jest zakazane, a zabierając taką ściółkę możemy zrobić sobie więcej szkody niż pożytku w ogrodzie. Ściółka jest elementem bardzo złożonego ekosystemu, gdzie występują nie tylko pozytywne, ale także szkodliwe mikroorganizmy tj. bakterie, grzyby i szkodniki, z którymi cały ekosystem, jakim jest las, świetnie sobie radzi. Jednak w ogrodzie jest elementem niepożądanym, gdyż możemy mieć problem z chorobami, które ciężko jest zwalczyć np. opieńkowa zgnilizna korzeni. Dlatego nie traktujmy ściółki leśnej jako najlepszy nawóz. W ogrodzie używamy ściółek z kory przekompostowanej i zdrowej (wolnej od patogenów). Do nawożenia w ogrodzie warto używać specjalistyczne nawozy do roślin iglastych. Zwłaszcza, że w ogrodach zazwyczaj staramy się zachować nieskazitelny porządek, sprzątając igły, liście i inną materię organiczną, która mogłaby ulec rozłożeniu i odżywić rośliny iglaste. Stąd bierze się olbrzymia potrzeba zaopatrywania naszych roślin właśnie przez nas – właścicieli iglaków.

Seria: Posypowe

Skład

Nawóz CE

azot (N) – 12%

fosfor (P2O5) – 12%

potas (K2O) – 19%

Walory

  • do zasilania iglaków oraz innych roślin zimozielonych
  • odpowiedni także do nawożenia drzew i krzewów liściastych
  • zapewnia właściwy wzrost roślin oraz intensywne wybarwienie igieł, łusek i liści
  • dawkowanie uzależnione od wielkości rośliny

Sposób stosowania

Stosować od marca do sierpnia, co 60 dni. Od września należy zastosować nawóz jesienny.

1. Odmierz odpowiednią ilość nawozu, uzależnioną od wielkości rośliny:

  • młode rośliny (do 0,5 m wysokości) – stosuj 20-30 g nawozu
  • starsze rośliny – stosuj 40-60 g nawozu na każdy 1 m wysokości rośliny
  • rośliny płożące i krzewinki – stosuj 20-40 g nawozu na każdy 1 m2 powierzchni zajmowanej przez rośliny.

2. Rozsyp nawóz równomiernie wokół rośliny i w miarę możliwości wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby.

3. Po zastosowaniu nawozu, roślinę obficie podlej wodą.

Jedna garść to około 30 – 40 g nawozu. Składniki nawozu są uwalniane przez okres około 4-6 tygodni.

Dane

Waga 5 kg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl